Leestip: Met andere woorden – Hoe je taal maakt en hoe taal je raakt
Taal is overal, en werkt vaak onbewust. Wat doen wij met taal en vooral ook: wat doet taal met ons? Waarom is de ruimte voor taal op scholen de laatste jaren steeds meer ingeperkt, en lijkt onze tijd minder met taal te hebben dan in vorige eeuwen? Dat onderzoekt Marjolijn Voogel in dit boek.
Door: Manon Müller
De kracht van taal
Voogel schreef dit boek voor taalliefhebbers die zich bewuster willen worden van hun taalgebruik. Voor lezers die willen snappen waarom mensen dingen zeggen en doen. Die twee dingen gaan vaak hand in hand. Taal raakt ons allemaal, stelt Voogel. Sterker nog: taal máákt ons allemaal. Taal en taalinvloeden hebben invloed op ons denken, doen en laten.
Taal is veel meer dan een systeem alleen. Voogel gaat op zoek naar de relatie tussen taal, cultuur en identiteit. Ze neemt de lezer mee op haar zoektocht langs verschillende (taal)werelden.
Taal als reisgenoot
In elk hoofdstuk wordt een ander taaldomein verkend, aan de hand van een metafoor. De auteur stelt een leesroute voor, maar je kunt dit boek ook helemaal op je eigen manier verkennen en de taalwerelden binnenstappen die jou als lezer (het meeste) aanspreken. Denk aan inclusieve taal, straattaal, debattaal of regionale taal.
Voogel onderzoekt wat de invloed van taal is in de maatschappij. Hoe werkt taal in de politiek, waarin het vooral ook gaat om overtuigen? Hoe verandert (digi)taal en hoe verspreidt die zich?
Ze verkent ook hoe taalverwerving werkt bij jonge kinderen en ze stapt in de paralelle werelden van schrijven en vertalen. Hoe kun je vertalen – heel terecht – zien als iets moois, en niet als een bijzaak?
En hoe zit het met de angst (van onder meer taaldocenten en onderwijsontwikkelaars) dat met de komst van AI hun werk overbodig wordt?
Elk extra aspect van taal dat je leert of verkent, biedt je nieuwe/vernieuwende denkbeelden, en een extra bril waarmee je naar de wereld en jezelf kunt kijken, stelt Voogel.
Taal is daarom wat haar betreft ‘kapitaal’. Ze wil de lezer aansporen om verder te reizen en voorbij grenzen te durven kijken.
Dus: wil je na het lezen van de hoofdstukken nog verder reizen? Dan helpen de verschillende referenties bij elk hoofdstuk, die je achterin dit boek vindt, je verder.
Over de auteur
Marjolijn Voogel is socioloog en romanist.
Met andere woorden Hoe je taal maakt en hoe taal je raakt
Auteur: Marjolijn Voogel
Uitgever: Walburgpers Zutphen (2025)
Aantal pagina’s: 184
ISBN: 978 94 6456 027 5
Prijs: € 22,99 (paperback)